Kabos István György

Piri meg akarja szolgálni az anyóstól előlegként felvett pénzösszeget és a férj nyomába szegődik. A férj egyelőre ártatlan, de ha Piri nagyon akarja... Érdekesség: a film kópiája a második világháború alatt elkallódott, és csak jóval később került elő. Meseautó (1934) Kovács Vera egyszerű kis banki alkalmazott, aki sohasem látta a nagyfőnököt, Szűcs János vezérigazgató urat. Amikor a csinos lány egy autószalonban ámuldozik az autócsodákon, Szűcsnek megakad a szeme a hölgyön, és úgy rendezi, hogy Vera "a szalon ajándékaként" megkapja a kocsit. Sőt, önkéntes sofőrként mellé is szegődik, mivel szeretne bizonyságot szerezni végre arra, hogy egyszer az életben nemcsak a pénzéért, a rangjáért, hanem önmagáért szereti egy nő. A mit sem sejtő lány szívében szerelem ébred a sofőr iránt. A filmet, amely egy filmtörténeti korszakot nyitott meg, 1934. december 14-én mutatták be, a kérdéses autó egy Horch 780-as cabriolet – és Kabos Gyula nélkül talán ez a vígjáték sem lett volna olyan kitörő siker. )

Magyar Nemzeti Digitális Archívum • Kabos Gyula amerikai levelei – A Filmarchívum könyvtárából

Rövid pesti kitérő után a háborút követően (öccsét elvesztette a harcokban) ismét Nagyváradon próbálkozott, részben saját pénzéből, egy Vigadó Varieté című produkcióval. Ami színészként mindig könnyen ment, igazgatóként valahogy soha nem akart sikerülni. Belebukott a vállalkozásba, s miután megnősült, új családjával Pestre költöznek. Felesége Puhalag Mária hadiözvegy, akinek első férjétől már van egy nyolcéves lánya, Gabi. Ő lesz majd a fent említett Amerikából küldött levelek címzettje. A címzett Kabos nevelt lánya. A húszas években aztán a fővárosban is felívelt Kabos Gyula karrierje. A Magyar Színház után a Vígszínház tagja lett, később a Fővárosi Operettszínházhoz került. Itt éri 1929-ben a színház csődje, ami után – nem tanulva korábbi nagyváradi kudarcából – megpályázza az igazgatói posztot, amit el is nyer. Kétezer pengőt fektet be saját pénzéből, de külső forrásokat is igénybe vesz. Drasztikusan leszállítja a színészek fellépti díját, hogy ki tudja gazdálkodni a költségeket, de minden hiába, beüt a gazdasági válság, fél éven belül tönkremegy.

Igazgatói vállalkozása azonban hamarosan megbukott és elvesztette vagyonát. Kabos Gyula és a film Első találkozása a filmmel még Nagyváradon történt, ahol egy némafilmben játszott. Később ő maga is próbálkozott némafilmek írásával, és meg is jelent bennük, a Pufi cipőt vesz című filmben például cipőbolti eladóként tűnt fel. Aztán beköszöntött a hangosfilmek korszaka, és Kabos Gyula igazi filmcsillaggá vált, annak ellenére, hogy ő maga eleinte nem tartotta sokra a mozit. Olyan filmekben játszott, mint a Hyppolit, a lakáj, a Meseautó, a Márciusi mese, a Kölcsönkért kastély, az Emmy, sikert sikerre halmozott, a "Kabos-film" pedig külön fogalommá vált Magyarországon. De annak ellenére, hogy filmsztár lett belőle, és mindenki gazdagnak gondolta, továbbra is állandó anyagi gondjai voltak. Az 1938. április 8-án hozott első zsidótörvény után nem engedték színpadra lépni. Az erősödő antiszemitizmus miatt családjával az Egyesült Államokba települt, ahol alkalmi fellépésekkel szórakoztatta a magyarul tudó közönséget.

Egy agyondolgoztatott hivatalnokot alakít, aki megnyeri a lottót, majd ettől elveszíti a józan eszét. Nagyszerűen játszott, ám a közönség a komikust akarta látni. Az utókor is leginkább a Hyppolit, a lakáj és a Meseautó című filmek miatt emlékszik rá. "Én egy nagyon szomorú ember vagyok, csak mániákusa vagyok a vidámságnak, és addig nem nyugszom, amíg nevető arcokat nem látok magam körül. De különben is, ma jókedvet csinálni kötelesség, és akkor is nevetni kell, ha sírni szeretnék. Volna egy jó tippem ezzel kapcsolatban. Hozzanak rendeletet, hogy egy hónapig mindenkinek mindent mosolyogva kell csinálni. Meglátnák, milyen más lenne az élet" – mondta egyszer. Még igazgató is lett – vesztére Kabos Gyulát mindenki tehetséges és foglalkoztatott színésznek látta, így azt feltételezték róla, hogy több mint jó anyagi körülmények között él. Ez azonban cseppet sem volt igaz. 1929 őszén belevágott egy olyan kihívásba, amibe belerokkant. Az Operettszínház vezetése csődöt jelentett, mire hitelezők segítségével Kabos vállalta el a vezetését.

puzsér róbert fiatalon

Nyolcvan éve hunyt el Kabos Gyula, akit még a szeretője is megcsalt | Story

Később még egyszer visszatért Nagyváradra, ahol 1918-ban színház alapítással is próbálkozott, de ebbe végül belebukott. 1919-ben még mindig Nagyváradon, feleségül vette Puhalag Máriá t, dr. Surányi Imre hadiözvegyét. A nőnek ekkor már volt egy 8 éves lánya, Gabriella, majd nem sokkal később közös gyerekük, Kabos István György is megszületett. Családjával együtt visszaköltözött Budapestre, ahol több színházban is nagy sikereket aratott, játszott többek között a Vígszínházban, az Andrássy úti Színházban, a Magyar Színházban, a Pesti Kabaréban és a Renaissance Színházban. 1926–1929 között a Fővárosi Operettszínház tagja volt, 1929 novemberétől hat hónapra pedig a színház igazgatója lett, és Fővárosi Művész Színházra nevezte át azt. Először Zsolt Béla Erzsébetváros című darabját mutatták be a vezetése alatt, ami hatalmas sikert aratott. A darabban ő alakította Kardos urat, akinek egyik napról a másikra csúszik szét az egész élete, és ebben a drámai szerepben is nagyszerűen teljesített, jó kritikákat kapott, de a közönség nem értékelte igazán, hogy kedvenc mókamesterük komolyabb vizekre evezne, és Kabos hamarosan visszatért a korábban megszokott operett szerepekhez.

  • 3in1 babakocsi olcsón ride
  • Balogh péter cápák között
  • Nyolcvan éve hunyt el Kabos Gyula, akit még a szeretője is megcsalt | Story
  • Kabos Gyula komédiákban, tragédiákban bővelkedő, fájdalmasan rövid élete
  • Gallo nero szombathely 2020
  • Főoldal - Győri Szalon

Édesapjának, aki rendkívül büszke fia népszerűségére, jegyszedői állást intéz a Fővárosi Nagycirkusznál, ugyanakkor anyagilag is támogatja az öreget. Komoly összegekkel finanszírozza édesanyját, testvéreit is. Egyik nővére a mamát gondozza, a két másik, optikusnak tanult lány állástalan, ahogy találmányokkal próbálkozó bátyja sem biztos egzisztencia. Ott van még felesége, fia és nevelt lánya is. Ráadásul lesz egy plusz családja. Az Operett Színházban keveredik viszonyba mutatós, amúgy színészileg gyengécske kolleginával. Ábrahám Pál: Zenebona. Fővárosi Operettszínház, 1928. Kabos Gyula (Silvestre), Fejes Teri (Lia) Forrás: Wikimedia Commons Utóbb arról suttognak: a nő valamiképpen megzsarolta Kabost, amikor az kilépett volna a kapcsolatból. Annyi biztos: hamarosan kislány születik a viszonyból, akit anyjával együtt ugyancsak élete végéig támogat. Mária tud mindent, de csak akkor hozza szóba a dolgot, amikor megtudja: a nő csalja Kabost. A feleség valójában védeni akarja férjét a megrázkódtatástól.

Kabos mellett olyan nagyságok szerepelnek még a filmben, mint Jávor Pál, Muráti Lili, Latabár Kálmán és Gombaszögi Ella. Maga lesz a férjem (1937) Margit egy tengerparti nyaralás során rájön, hogy a férfiak inkább a férjes asszonyok társaságát keresik, ezért amikor az üdülőhelyről látja eltávozni dr. Dobokay Gábor ügyvédet, később az ő feleségeként mutatkozik be. Így megismerkedik egy gazdag amerikai fiúval, Bobbyval, aki komolyan udvarolni kezd neki, és később megkéri a kezét is. Margit igent mond, de megijed, amikor Bobby el akar menni a "férjéhez", hogy engedje elválni a feleségét, hogy ő elvehesse. Margit elhatározza, hogy mindent elmond Dobokaynak, és a segítségét kéri. Azt szeretné, ha eljátszaná, hogy ő a férje és "elválna tőle" Kabos egy nagyon testhezálló szerepben Margit édesapját, dr. Balogh Elemér elmeorvost alakítja, aki bolondnak tartja mind Bobbyt, mind Dobokayt, ezért egyikhez sem hajlandó hozzáadni a leányát.

A színészt nagyváradi ismerősei informálták: a városban nincs igazán nívós szórakozóhely, amely színt vinne Nagyvárad életébe. Egyebekről nem szóltak, így a kabarékedvelő szponzorok 1918 júliusában hatalmas összeget fektetnek a nagyváradi Fekete Sas Hotel báltermének átalakításába. A készülő Vigadó Varieté díszleteit Budapesten csináltatják, a konyhai előkészületeket pedig a fővárosi Britannia Szálló mesterszakácsa vezényli. Kabos Gyulát lelkesen fogadja a helyi publikum, a Nagyvárad című lap cikke arról tudósít: Kabos Gyula, ez a nagyszerű művész mindenütt ott van, a színpadon, a szereplőknél, a próbán, s mint direktor éles látással vezet mindent. Azért mégis akad, amit nem akar észrevenni. Malatinszky Lajos, Bihar vármegye főispánja rendre adakozásra szólítja fel a város még tehetősebb polgárait az egyre szélesebb rétegeket érintő elszegényedés féken tartására. A városban gyakori az áruhiány alapvető cikkekből, ősszel spanyolnátha sújtja Nagyváradot, a szénkészletek már a tél előtt kimerülőben.

linz-olcsó-szállás